Škocjan 67
8275 Škocjan
Dnevi miru in izležavanja na plaži so minili in bolj kot ne, vsi smo se že znašli nazaj v divjem vsakdanu, kjer stres ni nič novega, ampak že kar neka stalnica. Ali bi se ga bilo potrebno v popolnosti izogniti? Vsekakor ne. Določena stopnja vznemirjenja je za nas celo koristna, saj deluje spodbudno in viša našo produktivnost. Težava nastane, kadar je stresnih situacij preveč ali trajajo predolgo časa. V kroničnih oblikah lahko to pripelje celo do zdravstvenih težav.
Današnji tempo življenja je hiter in velikokrat nam, kot rečemo, zmanjka časa, da bi se ustavili. V navalu vsega, kar moramo postoriti, in naše razpoložljivosti, ki jo neprestano nudimo drugim, pozabljamo na sebe in ob občutku utrujenosti raje posežemo po kavi, cigareti ali kakšni drugi substanci, ki ublaži našo utrujenost in napetost. Če tako živimo iz dneva v dan, je seveda le vprašanje časa, kdaj se bo naše telesno in ali psihično zdravje porušilo.
Naše telo se je do neke mere sposobno samo regenerirati, samo dati mu moramo priložnost. To seveda ne pomeni, kot že prej omenjeno, da se bomo stresu izogibali. Spremembe so pač del življenja. Lahko pa delamo na sebi in se naučimo, kako posamezne situacije, predvsem pa naše misli obvladati in držati na vajetih. Da zmanjšamo stres, namreč v prvi fazi pomeni, da obvladujemo svoje misli, čustva in način, kako se odzovemo na svoje lastne probleme, ki si jih bolj kot ne ustvarjamo sami v naših glavah.
Ne rabite vedno narediti vsega in takoj, določite si svoje prioritete. Pomembno je, da veste, da je velika razlika med moram in želim. Vse, kar delate, namreč počnete zaradi svoje lastne izbire. Včasih morda ne zgleda tako, vendar če dobro pomislite, boste videli da je to res. Pomembno je, da znate brzdati svoja čustva. Vprašajte se, ali se sploh splača jeziti? Velikokrat smo namreč jezni in napeti brez potrebe, potem pa, ko se vse izide, vidimo, da smo se obremenjevali čisto po nepotrebnem. Na čustva lahko vplivamo, dokler le-ta ne prekoračijo kritične točke, zato svojo jezo raje usmerite v reševanje problema, ne pa da boste jezni nase in na cel svet. Bo več koristi.
Pojdite na sprehod v naravo, usedite se na kolo, poslušajte glasbo, družite se z ljudmi, preberite dobro knjigo,… Ali pa preizkusite tehnike sproščanja, katerih glavni cilj je, da dosežemo sproščenost telesa in duha. To so usmerjene tehnike, ki vplivajo na izboljšanje telesnega zdravja, višanje kognitivnih sposobnosti in na čustveno dobro počutje. Bodite budni, prisotni v trenutnem početju, zavedajte se dogajanja v sedanjem trenutku.
V Zdravstvenem domu Novo mesto se v Zdravstveno vzgojnem centru izvajajo brezplačne delavnice, ki vam lahko pomagajo spoznati osnovne značilnosti doživljanja stresa, vzroke zanj ter načine njegovega obvladovanja. Za več informacij smo vam na voljo preko e-pošte: zvc@zd-nm.si in telefonske številke 07/39 16 766 ali 07/39 16 888.
Vanja Luzar, dipl. m. s.
Zdravstveno vzgojni center
Zdravstveni dom Novo mesto